Upravit stránku

Renča BENČOVÁ,

rodačka z Plzně, která se rozhodla, teprve před čtyřmi lety, vydat na triatlonovou cestu. A rozhodně to nebyla špatná volba! Po absolvování svého historicky prvního triatlonu si hned stoupla na pódium a převzala cenu za 3. místo ve své kategorii. Ona sama za své největší triatlonové úspěchy považuje 1. místo ve své věkové kategorii na CZECHMAN Triatlonu 2022, absolutní vítězství v závodě Triatlon Most Long a 3. místo na Ironmanu Vitoria-Gastez, díky kterému získala nominační slot na MS Ironman v Koně na Hawaii.🌸

Renče moc děkujeme, že nám věnovala čas, moc jí držíme palce v nadcházející sezóně a věříme, že to dotáhne ještě hoooodně daleko!

1

Ahoj Renčo, jak se ti daří?

Ahoj holky a zdravím zároveň všechny, kdo jste tady ve čtené podobě s námi. Daří se mi výborně, děkuji za optání. Přesto, že stále ještě doháním práci, která se mi nakumulovala za dobu nedávného dvoutýdenního pobytu mimo ČR,  stavíme nový plot u domu a  v neposlední řadě můj syn se připravuje na jarní přijímací zkoušky na střední školu, daří se mi jak se říká „vše na co sáhnu“. Prožívám běžné životní situace, kdy se pořád něco děje, není prostor se nudit a přesně tak mi to vyhovuje, stále v pohybu.

Už máš po sezóně? Nabíráš síly na nastávající sezónu? Chystáš se v zimě/na jaře na nějaké soustředění?

Sezónu jsem ukončila hned na cílové čáře letos mého posledního závodu na Havaji. Žádné vyjetí na kole druhý den, žádné vyklusání nebo vyplavání, jen výlety s přítelem po Big Islandu, s ohledem na předchozí absolvovaný závod v žabkách a se zmrzlinou v ruce :-)

Momentálně, pět týdnů po ukončení sezóny, jsem opět zahájila podzimní přípravu. Není kam spěchat, závodní sezóna mi obvykle začíná v květnu a trvá už dva roky po sobě až do konce října. Vyhovuje mi si od triatlonu odpočinout, především v hlavě se odpoutat od systematických tréninků. Zároveň je potřeba dohnat věci, na které není v průběhu sezóny čas, ať už ohledně práce, nebo rodiny.

1

V rámci podzimní přípravy se snažím budovat obecnou vytrvalost ve všech disciplínách triatlonu. Kolo najíždím kilometry na trenažéru, letos jsem prvně zařadila i jízdy venku v lese na horském kole. Na běhu se snažím běhat delší vzdálenosti ve velmi nízkých intenzitách. Podzimní příroda k tomu přímo vybízí. Jako nedílnou součást v této fázi roku zařazuji cílené posilování všech svalových skupin. Většinou z důvodu nedostatku času cvičím doma, ať už s vahou vlastního těla, nebo s posilovacími gumami. Když vyjde čas, zajdu do posilovny, kde využiji především velkou činku na dřepy pod činkou, mrtvý tah, tlak a podobně.

Zároveň se v této fázi přípravy snažím  soustředit na zlepšení techniky plavání a  běhu. Teď o víkendu pořádal CZECHMAN první plavecko-běžecké soustředění, které splňuje všechny atributy, které v podzimní přípravě hledám. Byla jsem tedy nejen tam, ale pokud zdraví a čas dovolí, absolvuji všechny kempy od CZECHMAN Triatlonu. Minulý rok jsem tak učinila a věřím, že mi to velmi pomohlo v přípravě na sezónu 2022. Byly to myslím tři plavecko-běžecké kempy v průběhu podzimu a zimy, jarní kemp, jarní kemp na Mallorce, květnový cyklisticko-běžecký kemp v Zadaru v Chorvatsku, přípravný triatlonový kemp již opět na trati CZECHMANA cca měsíc před samotným závodem, no bylo toho hodně. Stálo to ale za to, trénink ve skupině je pro mě v průběhu roku nemožný časově sladit, tedy jsem si užívala nejen cenné rady a korekci techniky, ale především skupinu fajn lidí, se kterými jsme i nadále v kontaktu a stali se z náš nejen triatlonoví spolu nadšenci, ale především přátelé.

Letos přibylo v plánu navíc cyklistické soustředění na Lanzarote, kam jsem se minulý rok poprvé v životě podívala a Lanzarote mě nadchlo, je to krásné magické místo a na kolech ještě o to krásnější! :-)

Když už byla řeč o odpočinku, užíváš si ho? Víme, že spousta sportovců pořádnou regeneraci trošku fláká. Jak regeneruješ? 

Po dokončení posledního závodu jsem si naordinovala 4 týdny úplný odpočinek od triatlonu. Užívala jsem si každodenní procházky se psem a nasávala atmosféru a vůně podzimu, kdy  se příroda uzavírá a je v ní více osobního prostoru a klidu. K tomu práce na zahradě, kolem domu, drobné domácí práce. Tedy neustále jsem každý den v pohybu. Cílená regenerace je vlastně můj běžný styl života. Po celý rok, i v létě, chodím do sauny, protahuji se kompenzačním cvičením, takové ty procházky se psem, které se občas změní na ostrý sprint psa za veverkou a mě za psem, to vše jsou myslím ideální a dostatečné běžné aktivity pro udržení tělesné pohody a kondice každého zdravého člověka, nejen sportovce. V minulých letech jsem se navíc chodila otužovat s partou podobných nadšenců tady u nás doma v Plzni, ale už minulou zimu jsem vynechala a letos se k tomu zatím neumím odhodlat.  Mám ale chuť opět začít, protože ledová voda, když se užívá úměrně a vhodně, je moc fajn na všechny tělesné neduhy. A zároveň skvěle funguje pro vyplavení endorfinů, když se nezávodí :-D

1

Kdy jsi s triatlonem začala? Byla to láska na první pohled? 😊

S triatlonem jsem začala v roce v roce 2018. Respektive, v září 2017 jsem si koupila startovné na CZECHMANA a absolutně netušila, co mě čeká. Jak jsem na takový bláznivý nápad přišla? Mí známí, kteří již triatlon v té době znali a zkoušeli, mi poradili, že umím plavat a že tedy není problém začít s triatlonem, že vlastně jakmile doplavu ke břehu, už se jen svezu na kole a proběhnu na čerstvém vzduchu. Řekla jsem si :“Triatlon? To jsem nikdy nezkoušela, to by mi mohlo jít :-D“ Kolo mám (rozuměj horské kolo zakoupené někdy po sametové revoluci sloužící k ježdění v létě v bikinách na koupaliště, s taštičkou na spoustu věcí samozřejmě), snad se neutopím, běhat umím (přeci jsem na základní škole uběhla 12ti minutovku), nic mi nebrání zkusit triatlon …

Byla to doba „předcovidová“, kdy se na CZECHMANA spustily registrace a za tři dny byl vyprodaný celý závod. Tedy jsem si startovné koupila a po nějaké době se začala zajímat, kde a jak  bude vše probíhat. Jaké bylo moje překvapení, když jsem zjistila, do čeho jsem se to odvážila přihlásit. Nicméně nikdy se nevzdávám, pokud v tom vidím smysl a proto jsem se rozhodla, že se zkusím na závod připravit. Začala jsem tím, že jsem si koupila mé první silniční kolo v životě a pak už jen začít trénovat.... V červnu 2018 jsem absolvovala CZECHMAN Triatlon a úspěšně doběhla do cíle v čase 5:34:17 na třetím místě v kategorii ženy 40-44 let. Celý závod mě naprosto uchvátil, především atmosférou, zázemím,  velikostí a dosahem události a tím vším sportovním děním kolem všech tří disciplín. Navíc, nebudu zastírat, moci si hned napoprvé stoupnout na to krásné velké pódium a převzít nádherný CZECHMAN křišťál, to je pro začátečníka obrovská dávka emocí a tuny motivace začít na sobě dál pracovat. Už tady na louce u Oplatila mi nebylo pomoci, nebylo cesty zpět. Triatlonu jsem naprosto propadla a začala cíleně trénovat a připravovat se na další závod v triatlonu na distanci tzv. polovičního Ironmana.

1

Kdy jsi přešla na distanci plného Ironmana? 😊

Od samého začátku, kdy jsem absolvovala svůj první triatlon, mám dlouhý triatlon, tzv. Ironman, v povědomí a přála jsem si jednou plný Ironman dokončit. Velkým snem pak bylo se jednou dokázat nominovat na MS Ironman na Havaji. Cíleně jsem se dva roky připravovala pouze na poloviční triatlon. V průběhu přípravy na sezónu roku 2021 jsem došla k rozhodnutí, že se cítím dostatečně připravená zkusit i plnou distanci. Postavila jsem se tedy na start MČR v dlouhém triatlonu Moraviaman s tím, že závod zkusím dokončit a dál se uvidí. Dobře to dopadlo, závod jsem nejen dokončila, ale zároveň jsem dospěla k rozhodnutí, že už chci jezdit především tyto distance. Následoval Slovakman v Piešťanech, který je nazýván Havají na Slovensku a už jsem měla v triatlonu jedinou starost...vybrat závod pod hlavičkou Ironman pro příští rok a zkusit dokončit Ironmana v zahraničních vodách :-)

 

Trénink na triatlon je hodně časově náročný. Jak časově zvládáš zkoordinovat trénink s prací?

Nejen trénink! Vše okolo triatlonu, od přípravy a údržby materiálu a vybavení, přes hodiny tréninků, čas věnovaný regeneraci a podpůrným aktivitám, v neposlední řadě čas strávený přípravou na závod, cestování na závody, kdy se závod neobejde bez delšího pobytu v místě konání, než jen v den závodu. Triatlon je náročný jak časově, tak logisticky.  Vše se ale dá zvládnout, já jsem toho živým důkazem. Je to o prioritách. Často se lidé ptají, jestli mi vůbec zbyde čas na zábavu. Pro mě ale právě triatlon je ta největší zábava a způsob, jak trávit volný čas. A protože triatlon zabírá hodně času, bavím se velmi často :-)

 

1

Co tvá rodina, podporuje tě?

Moje rodina mě celý život podpořila ve všem, co jsem si vzala do hlavy. Jsou to mí největší fandové.  Bez jejich pomoci bych absolutně nemohla věnovat tolik času triatlonu, jestli bych vůbec našla nějaký čas s triatlonem začít. Každý závod mě sledují, někdy jezdí i fandit osobně a celého Ironmana stojí po trati a od rána do večera jsou připraveni mi zafandit, kdybych proběhla kolem. Jsou úžasní.

Po závodě si všichni voláme, píšeme, sdílíme fotky, je nás po republice několik rodinných větví a všechny držíme stále pevně pohromadě. Navzájem se podporujeme a to nejen mě ve sportu. Jestli jsem v životě měla v něčem štěstí, tak v tom, jakou mám rodinu a v jakém prostředí a lásce jsem vyrostla, byla vychována a žiji. Dovolím si i tady jim všem poděkovat za jejich lásku a podporu.

 

Máš nějaké sponzory, kteří tě v triatlonu podporují?

Mám! A velmi ráda bych využila této příležitosti a všem poděkovala za finanční a materiální podporu. Mé velké díky patří Prestol holding a.s., Level Sport Concept, Mizuno, ZONE 3 Czech, expediční systém TouchStore, Pillar Performance ČR&SK,  Oakley, Inkospor ČR&SK, Carl Torsberg, wattmetry.cz.

Zároveň děkuji za podporu v přípravě cyklistickému klubu YOGI racing team, triatlonovému klubu TTK Slavia VŠ Plzeň a plaveckému klubu PK Slavia VŠ Plzeň.

1

Máš svého trenéra? Trénuješ s někým nebo jsi tzv. vlk samotář? 😊

Vždy jsem se připravovala pod vedením trenéra. Vyhovoval mi systém, kdy má někdo kontrolu nad mým počínáním a já nad sebou bič, že i když se mi nechce, měla bych odtrénovat. Už jen proto, abych nekazila koncepci přípravy a plán tréninku a tím něčí práci.

Pro příští rok jsem se rozhodla jít jinou cestou, cestou toho jak říkáš „vlka samotáře“. Čtyři roky systematické přípravy měly mnou jasně vytyčený cíl. Natrénovat na plného Ironmana a zkusit se nominovat na MS na Havaj. Obojí se mi podařilo. Možná až moc rychle, ale na druhou stranu to byla dost dlouhá doba na to, abych si ověřila, že  mě triatlon baví. Ikdyž se třeba nedařilo, že se umím do tréninku dostatečně namotivovat. Že se chci stále potkávat s lidmi, které jsem po cestách triatlonu poznala. Snažím se trénovat především na pocit a věřím, že pocit mi zůstane nadále věrný, i v sólové přípravě.  Sledujte mě, když by to nevypadlo, nabídky přijímám na můj mail ….... :-)

 

Na závěr, jaké jsou tvé triatlonové plány na příští sezónu? 

V triatlonu jsem dosáhla pomyslného stropu. Postavit se na start na MS na Havaji je něco, co nejde v mých očích překonat. Mohu se zkusit nominovat na Havaj znovu, třeba se do toho pustím a třeba se mi to znovu povede. Třeba mě začne bavit horské kolo, třeba mě začne bavit vařit … to byl vtip :-) Vařit mě nikdy bavit nebude! :-D Budu se i dál triatlonem bavit a ono mě to povede správnou cestou. Jak s oblibou říkám, ve svém věku už bych tak trochu měla vědět, kde je v životě sever a na ten budu svoji triatlonovou i životní střelku směřovat :-)

 

A my vám teď můžeme prozradit, že se s Renčou rozhodně ještě neloučíme. Už teď pro vás připravujeme rozhovor z jejích dojmů a zkušeností, které posbírala právě letos na Hawaii. 🌸

Autorky: Klára Bendl a Tereza Kremličková

Foto: soukromý archiv Renáty Benčové, CZECHMAN Triatlonu

Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti

Nastavení cookies

Vaše soukromí je důležité. Můžete si vybrat z nastavení cookies níže. Zobrazit podrobnosti